Polnjenje rezervoarja
Polnjenje rezervoarjev z neprevodnimi tekočinami vedno generira statično elektriko. Tveganje je brez inertizacije lahko sprejemljivo pri počasnem polnjenju s čisto vnetljivo tekočino, pri hitrejšem polnjenju (hitrost nekaj m/s) oziroma pri polnjenju onesnažene tekočine (nad 10 ppm m/m trdnih delcev ali nad 0.5% tekočine, ki se ne meša) pa so tveganja običajno prevelika. Spodnja simulacija (model sklopljene Poissonove, Navier-Stokesove in Nernst-Planckove enačbe) kaže razvoj elektrosatičnega polja v ozemljenem kovinskem rezervoarju premera 1 m, ki se polni z močno naelektreno neprevodno tekočino s prevodnostjo reda velikosti 10-13 S/m (npr. ogljikovodiki, etri z nečistočami). Naelektritev tekočine nastane v cevovodu pred vstopom tekočine v rezervoar.

Ker se onesnaženja neprevodne tekočine običajno ne da zanesljivo preprečiti (npr. onesnaženje v avtocisterni pri dobavi), je verjetno edini varni način za rokovanje z neprevodnimi vnetljivimi tekočinami izvajanje postopkov v inertnih pogojih.
Podobne naelektritve pričakujemo tudi pri mešanju neprevodnih tekočin v kemijskih reaktorjih kjer je elektroda za proženje razelektritve lahko sonda, ki se jo uporablja za vzorčenje tekočine.